Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda Aquarea: Spôsob činnosti

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda využíva tepelnú energiu nachádzajúcu sa vo vonkajšom vzduchu na vykurovanie a chladenie domácnosti a aj ohrev vody.

Systém Aquarea tak využíva voľnú energiu na vykurovanie alebo chladenie vašej domácnosti. Elektrickú energiu využíva len na prevádzku kompresora, elektroniky, čerpadiel a v prípade veľmi nízkych teplôt na napájanie elektrických článkov. Výsledkom je veľmi vysoká účinnosť a skutočná úspora energie. 

K dispozícii je niekoľko typov tepelných čerpadiel: Delený (tzv. split) systém. Tvorí ho vonkajšia jednotka a hydraulický modul, najčastejšie umiestnený v dielni alebo garáži. Táto konfigurácia vyžaduje potrubie s chladivom medzi týmito dvoma jednotkami, ale ľahko sa integruje do domu a môže sa pripojiť napr. k existujúcemu kotlu.

Viacnásobné použitie

Vonkajšia jednotka: zachytáva voľnú energiu z vonkajšieho vzduchu a privádza ju do domácnosti pomocou hydraulického modulu. Tieto voľné kalórie sa prenášajú do hydraulického modulu pomocou ekologického chladiaceho plynu s vysokým koeficientom tepelnej výmeny (R410A). Cez hydraulický modul s ovládacím panelom možno riadiť vnútornú teplotu v dome a maximalizovať účinnosť. Obsahuje výmenník tepla, ktorý prenáša energiu obsiahnutú v chladive prichádzajúcom z vonkajšej jednotky do vody používanej na vykurovanie domu a ohrev vody. Hydraulický modul riadi priority v zmysle kúrenia a prípravy teplej vody. Obsahuje tiež 400 μm časticový filter. Tento hydraulický modul sa nachádza v prípade deleného systému v dome, alebo v prípade systému s jednou jednotkou vo vonkajšej jednotke.

Valec na teplú vodu ohrieva teplú vodu. Je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, ktorá zaručuje veľmi dlhú životnosť. Vybavený je aj 3 kW vykurovacím telesom, ktoré zaručuje maximálny komfort aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách. Ohrievač, umiestnený navrchu valca, zaručuje maximálnu účinnosť a rýchlejšie zohriatie. Trojcestný ventil na pripojenie valca na teplú vodu sa dodáva s valcom.

Ďalšie potrebné alebo voliteľné súčasti (nedodáva ich Panasonic):

- Termostat na reguláciu izbovej teploty, ktorý sa môže pripojiť k systému Aquarea na zabezpečenie optimálnej izbovej teploty.

- Solárna súprava na pripojenie solárnych panelov pre ešte väčšiu účinnosť. 

Teplota primárneho okruhu sa ovláda na základe vonkajšej teploty. Teplotu primárneho okruhu určil odborník na kúrenie podľa vašej inštalácie. Po spustení systému zadajte na diaľkovom ovládači nižšie uvedené parametre. Váš odborník na kúrenie musí vybrať aj typ najvhodnejšej prevádzky: podľa toho, či kladiete dôraz na kúrenie alebo ohrev vody.